WAŻNOŚĆ ORZECZEŃ ZOSTAŁA WYDŁUŻONA DO 30.09.2024
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności zakłada przedłużenie ważności tzw. orzeczeń covidowych, których ważność upłynęła w pandemii (ich ważność została wówczas "automatycznie" przedłużona; miały zacząć wygasać stopniowo już pod koniec 2023 r. ) a także po 5 sierpnia tego roku. Zarówno orzeczenia covidowe, jak i te wygasające po 5 sierpnia, będą ważne do 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.
Dodatkowo ważność do 30 września 2024 r. zachowały także karty parkingowe, nie dłużej jednak niż do wydania nowego, prawomocnego orzeczenia.
Jeżeli decyzja przyznająca świadczenie z pomocy społecznej została wydana w związku z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem i zależy do terminu ważności orzeczenia, to wydłużone zostaje także prawo do otrzymywania tego świadczenia. Będzie to decyzja podjęta z urzędu, bez konieczności przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego (lub jego aktualizacji). Oznacza to, iż Strona nie musi nic zgłaszać, organ wyda decyzję bez wniosku osoby zainteresowanej.
Analogicznie sytuacja ma wyglądać w przypadku prawa do świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekunów, albo świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej. Prawo do świadczenia zostanie przedłużone na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności (a więc do 30 września 2024 r., nie dłużej niż do wydania nowego orzeczenia).
Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw. Weszła w życie 30 grudnia 2023 r.
Źródło: https://www.prawo.pl/zdrowie/przedluzenie-waznosci-orzeczen-o-niepelnosprawnosci-do-30-wrzesnia-2024-r,524416.html