Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

KURSY UCZESTNIKÓW PROJEKTU „ Aktywizacja społeczno zawodowa w Gminie Lubasz”

Utworzono dnia 19.08.2022

Kurs florystyczny, kurs dla pracownika gospodarczego oraz kurs dla kucharza małej

 gastronomii” dla uczestników projektu „ Aktywizacja społeczno  zawodowa

w Gminie Lubasz”.

 

            Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje projekt pod nazwą:„ Aktywizacja społeczno  zawodowa w Gminie Lubasz”. Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej osób biernych zawodowo, niepełnosprawnych oraz zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem   społecznym. Udział w projekcie pozwoli przygotować teoretycznie i praktycznie uczestników do   podjęcia pracy, podniesie samooceny Uczestników, pozwoli na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych.  Na potwierdzenie przebycia każdego kursu wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikaty ukończonych szkoleń.

Od dnia 25 lipca 2022r realizowany jest kurs florystyczny dla grupy 8 – osobowej, którzy są uczestnikami projektu „Aktywizacja społeczno  zawodowa w Gminie Lubasz”.

Na kursie uczestnicy otrzymują wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Dowiadują się jakich narzędzi i materiałów używać, poznają organizację pracy w kwiaciarni, a także     najważniejsze zasady komponowania roślin.

Najciekawszą częścią kursu jest praktyka, ponieważ pod okiem doświadczonego nauczyciela dzieją się cuda. Na pierwszym spotkaniu uczestnicy dowiedzieli się jak przygotować rośliny, aby  zachowały jak najdłuższą świeżość (oczyszczanie, podcinanie łodyg oraz przechowywanie w  dpowiedniej temperaturze). Uczestnicy poznają różne techniki układania bukietów i tworzenia kompozycji w naczyniu oraz gąbce florystycznej, tworzą  elementy florystyki ślubnej m.in. bukiet układany w ręku i mikrofonie, butonierkę, wianek oraz inne dekoracje na salę weselną. W kursie znalazło się również miejsce na podstawy florystyki   funeralnej, czyli pogrzebowej.

Kilka dni po rozpoczęciu kursu florystycznego Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubaszu zlecił również w ramach projektu „Aktywizacja społeczno – zawodowa w Gminie Lubasz” dwa kolejne szkolenia : „Kurs dla pracownika gospodarczego” dla 13 osób oraz „Kurs dla kucharza małej gastronomii” dla 9 osób.

Celem kursu dla pracowników gospodarczych było nabycie przez słuchaczy niezbędnej wiedzy oraz umiejętności z zakresu organizacji pracy pracownika gospodarczego, obsługi urządzeń oraz sprzętu używanego w pracach gospodarczo-porządkowych, a także przepisów BHP.  Wśród uczestników projektu znalazło się trzynastu chętnych panów, którzy wzięli udział w w/w kursie. Spotkania, dla  być może, przyszłych pracowników gospodarczych, dzieliły się na część teoretyczną oraz zajęcia praktyczne w terenie.

Równorzędnie do w/w kursu prowadzony był również kurs - „Kucharz małej gastronomii”. Celem kursu było teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do wykonywania zawodu kucharza małej gastronomii. Podczas zajęć uczestnicy nauczyli się jak przygotowywać potrawy i napoje w punktach małej gastronomii stosując odpowiednie narzędzia, maszyny i urządzenia, oceniać i dobierać surowce i półprodukty, dokonywać ich oceny w oparciu o normy i receptury gastronomiczne, sporządzać kalkulację potraw i napojów, obliczać ich wartość energetyczną, wydawać przygotowane potrawy dbając o ich estetyczne wykończenie. W trakcie kursów powstało mnóstwo pysznych i pięknie wykończonych potraw. 

Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej angażując się w realizację  projektu i monitorując go obserwowali dużą aktywność ze strony uczestników projektu. Pod koniec kursów naszych uczestników zaszczycił swoją obecnością również Pan Wójt oraz Pani Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy mieli okazję skosztować potraw przyrządzonych przez wzorowe kursantki z kursu „Kucharza małej gastronomii” oraz zostali obdarowani pięknymi kompozycjami kwiatowymi przygotowanymi przez kursantki z „Kursu florystycznego”.

            Zdobyta wiedza i umiejętności wzbogacają człowieka nie tylko w sensie zawodowym, lecz także w sensie duchowym. Każdy kurs to nie tylko wiedza teoretyczna, to także obcowanie z drugim człowiekiem, to wyjście z tzw.”4 ścian” swojego domu i podjęcie wyzwania, by coś zminić w swoim życiu.

 Wszystkim uczestnikom kursów gratulujemy wytrwałości w uczęszczaniu na kursy oraz uzyskanych kwalifikacji, które na pewno się Wam przydadzą.

GOPS w Lubaszu

 

 

 

 

KURSY

Utworzono dnia 19.08.2022, 11:13

GODZINY URZĘDOWANIA

Poniedziałek  8.00- 17.00

Wtorek, środa, czwartek  7.30- 15.30

Piątek  7.30 – 14.30

Zegar

Imieniny

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 10

W poprzednim tygodniu: 65

W tym miesiącu: 35

W poprzednim miesiącu: 1854

Wszystkich: 9788